Vyhledat
  • Milada Koutníková

Jak na novorozenecké focení (newborn)


Líbí se vám něžné snímky spinkajících miminek v košíčku nebo zavinutých v šátku? Pokud čekáte nový přírůstek do rodiny a přemýšlíte právě o takových fotografiích, zarezervujte si jednu takovou unikátní "newborn session" pro vaše čerstvé miminko a rodinu...

Focení novorozeňátek je dobré včas naplánovat, čas na pořízení takových fotografií je totiž velmi omezený! V Ateliéru MONA fotografujeme novorozená miminka ideálně 6–10 dní po porodu, maximálně pak 2 týdny od narození. Nejedná se o striktní hranici kvůli nám samotným, ale po 2 týdnech věku je s miminky složitejší práce při polohování – klasické spinkací polohy jim už nejsou tolik příjemné, rozhazují ručičky a nožičky, a mají také postupně mnohem slabší spánek.

Newborn session tak vždy plánujeme ideálně týden po předpokládaném termínu porodu, samozřejmě ale záleží hlavně na vás, jak se budete s miminkem na focení cítit. Předrezervovaný termín je důležitý zejména proto, abychom o vás dopředu věděly – jakmile se pak miminko doopravdy narodí, pošlete nám prosím co nejdříve zprávu, abychom tomu stihly skutečný termín vašeho focení přizpůsobit.

Pokud se rozhodnete pro přirozenější / dokumentační formu fotografií formou domácí lifestyle session, časové omezení není tolik důležité – v domácím prostředí miminka polohujeme přirozeněji, nejčastěji v náručí rodičů nebo sourozenců, v postýlce či jednoduché bavlněné dečce. Pro základní polohování při domácím lifestylovém focení doporučujeme první 3 týdny věku, pro dokumentační foto session bez stylizace je vhodné celé období šestinedělí.

V ateliéru fotografujeme na bílém a černém pozadí – na bílé jsou ideální přírodní, neutrální odstíny, černé pozadí je naopak takové náladovější, je to víc hra světla a stínu – vybírejte spíš tmavší tóny oblečení, proti kterým miminko pěkně „vystoupí“. Pro focení samotného miminka máme přichystané různé variace přírodních pozadí s barevně sladěnými rekvizitami a vhodnými doplňky.

Během focení je možné podle domluvy vystřídat 2 styly oblečení, můžete toho s sebou přinést více a společně vybereme ty nejlepší outfity. Ideální je oblečení bez výrazných vzorů, proužků, nápisů a dekorací, které zbytečně odvádějí pozornost. Miminka nejčastěji fotíme bez oblečení nebo v jednoduchých bodíčkách. U sourozenců na společných portrétkách s novorozeňátkem nejlépe vypadají obyčejné kalhoty/džíny, sukénky, jemné šatičky a tílka.

To samé platí i pro rodiče – v jednoduchosti je krása, vyberte proto jednobarevné, nerušivé oblečení, nejlépe ve světlejších nebo naopak tmavších tónech (jen ne čistě bílá). Dbejte prosím na to, aby zejména na rodinných portrétech byli všichni sladěni (to neznamená mít stejné oblečení a barvy, ale být ve stejném stylu) – džíny a jednobarevné topy působí vždy nenuceně a dobře.

Pro newborn focení se nehodí výrazné doplňky a šperky, které se perou o pozornost s malým miminkem ve vaší náruči. Stačí opravdu jen malé náušničky typu „pecičky“, prstýnek nebo jemný řetízek. Dbáme na to, aby se při společných fotografiích miminko nikde o nic neškráblo.

Máte zajímavého koníčka nebo oblíbený sport? Klidně do ateliéru přineste předmět, který je pro vás nebo pro miminko specifický, odměnou vám bude daleko osobitější portrét! Fotily jsme už miminka v baseballové rukavici i v klavírním křídle!

Velmi doporučujeme – ale nikterak nevnucujeme – použití dudlíčku při fotografování nespavých miminek. I v případě, že byste jej později nechtěli používat, nemusíte se obávat, miminko si během jediné foto session "závislost" nevytvoří. Dudlíček naopak může pomoci uklidnit miminko během polohování – na fotografiích už samozřejmě nebude.


Sledujte nás:

© 2010 - 2020   fotografický Ateliér MONA   I   Zenklova 39, Praha 8   I   ​info@ateliermona.cz   I   + 420 777 987 733